Informacje o Bazylice i Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini

Charakterystyka

wiezaMiasto Trzebinia, położone na szlaku kolejowym i przy autostradzie A4 z Krakowa do Katowic, słynie w całym kraju z nabożeństw fatimskich. Kustoszami kultu Pani Fatimskiej są Salwatorianie, czyli Towarzystwo Boskiego Zbawiciela. Pierwsi Salwatorianie przybyli do Krakowa, a następnie do Trzebini, w roku 1900. W dniu 26 czerwca 1910 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła. W roku 1928 z inicjatywy Sługi Bożego, Ks. Chryzostoma Małysiaka, wybudowano pierwszy w Polsce dom rekolekcyjny, istniejący do dzisiaj jako Centrum Formacji Duchowej, w którym odbywały się rekolekcje zamknięte dla osób ze wszystkich stanów. W takich rekolekcjach uczestniczył także, jako abiturient, w roku 1938 Karol Wojtyła.

wnetrze13 maja 1950 roku ks. Stanisław Szarek kończył rekolekcje zamknięte dla osób świeckich. Wówczas zrodziła się myśl wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, jako odpowiedź na prośbę Matki Najwiętszej wyrażoną w czasie Fatimskich Objawień. Wierni pozostali więc całą noc na modlitwie i czuwaniu przed grotą lourdzką. Było to pierwsze czuwanie fatimskie. Odtąd co miesiąc wierni gromadzą się w sobotę po 13 dniu miesiąca, od maja do października, na fatimskich czuwaniach. Trzebinia stawała się coraz większym ośrodkiem kultu Matki Bożej Fatimskiej. W roku 1962 sprowadzono z Fatimy figurę Matki Bożej, a w roku 1967 umieszczono ją w specjalnej kaplicy. 10 czerwca 1983 roku, po wielu latach trudu budowy i upiększania, trzebińska świątynia doczekała się konsekracji przez kard. Franciszka Macharskiego. 13 maja 1997 roku erygowano Sanktuarium Fatimskie, a 13 września 1997 roku kard. Franciszek Macharski koronował figurę Matko Bożej Fatimskiej koroną papieską, poświęconą przez Jana Pawła II w czasie Mszy św. na Krakowskich Błoniach 8 czerwca 1997 r.
31 stycznia 2013 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret zawierający słowa: na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca świętego BENEDYKTA  XVI bardzo chętnie przyozdabia  na chwałę Bogu  Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Trzebini,(…) zaszczytnym tytułem i godnością BAZYLIKI  MNIEJSZEJ wraz ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi jej przysługującymi” .

W nocy z piątku na sobotę, 7/8 czerwca 2013 roku, dokonano profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Próbowano zerwać koronę, wskutek czego figura została poważnie uszkodzona. Ubito rękę, a w drugiej ręce uszkodzono palec. Sprawca wszedł do kościoła w nocy. Nie skradziono jednak korony ale poważnie uszkodzono świętość naszego kościoła jakim jest figura Matki Bożej Fatimskiej. Dokonano tego w Wspomnienie Niepokalanego Serca NMP.

21 lipca 2013 roku ponownie poświęcono figurę Matki Bożej Fatimskiej i koronę. 14 września 2013 roku, podczas czuwania fatimskiego, w sposób uroczysty ogłoszono akt nadania kościołowi tytułu bazyliki mniejszej. Dokonał tego Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Informacje dla pielgrzyma

Msze św.:

• w tygodniu 8.00 i 18.00
  • w niedzielę 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 18.00

Spowiedź św.  patrz zakładka Sały konfesjonał

Dojazd

Z Katowic i Krakowa bardzo dobre połączenia kolejowe, lub autostradą A4 Kraków – Katowice – zjazd na Trzebinię.

Nocleg

Istnieje możliwość noclegu (w miarę jak nie ma rekolekcji) w CFD przy Sanktuarium tel. 32 753 54 80.

Uroczystości

• Czuwania fatimskie od maja do października - sobota po 13 dniu danego miesiąca. Rozpoczęcie o godz. 19.00. Szczegóły i dokładny plan tutaj.
  • W każdą środę o godz. 17.45  nowenna do Matki Bożej Fatimskiej i Msza św. w intencjach polecanych Jej wstawiennictwu w kaplicy fatimskiej.
  • Spotkania młodzieży z Wolontariatu Misyjnego Salvator, Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań i Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej
  • Koncerty w kościele

Szczególnie ważne

Sanktuarium stanowi część Szlaku Maryjnego Częstochowa – Mariazell oraz Szlaku Papieskiego Ziemi Chrzanowskiej.

Przy Sanktuarium znajduje się Centrum Formacji Duchowej z domem rekolekcyjnym. Szczegóły na www.cfdtrzebinia.sds.pl